Jak vybírat doplňky stravy?

V dnešní době a s vysokou industrializací je obtížné, ale ne nemožné, poskytnout tělu všechny vhodné složky. Stále více lidí proto sahá po doplňcích stravy. Před výběrem doplňku bychom si však měli položit první otázku: Opravdu daný doplněk potřebujeme? Jak vybírat doplňky stravy?

Untitled design (2)

Pozor na složení

Vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda daná firma provádí interní kontrolu kvality dodávaných přípravků. Při čtení složení se navíc vyplatí věnovat pozornost chemické formě účinné látky. Ne všechny chemické formy jsou podobně účinné, například nejlépe stravitelná forma hořčíku je citrát hořečnatý, ale někteří výrobci navrhují i ​​jiné formy. Když si nejste jisti, která chemická forma doplňku je nejúčinnější, je vhodné se zeptat lékárníka, dietologa nebo lékaře. Při výběru doplňků se vyplatí dbát na standardizaci látek obsažených uvnitř, což je důležité zejména v případě doplňků rostlinného původu.

Doplněk rostlinného původu

Rostlinné přípravky by měly být zvažovány odděleně z důvodu odlišné a mimořádné složitosti prvků, které mohou ovlivnit jejich účinnost ve srovnání se syntetickými přípravky. V případě tohoto typu doplňku je důležitý typ použitého bylinného přípravku a zda se jedná o celou bylinu, nějakou její část, nebo třeba extrakt či olej.

Příbalový leták a balení

Kvalitu doplňku ovlivňuje také kvalita použitého obalu. Lahve z tmavého skla lépe chrání účinné látky, zejména v tekuté formě, ve srovnání s plastovými. Nejde o to, že by ty plastové preparát neochránily, ale jejich tloušťka musí odpovídat, což bohužel pouhým okem neověříme a musíme věřit ujištěním výrobce.

Při porovnávání přípravků se stejným složením bude jedno, jakou formu zvolíte. Pak si můžete vybrat ten, který je pro nás nejvhodnější k doplnění. Pamatujte však, že je to tekutina/prášek, který bude obsahovat nejmenší množství přísad.

Certifikáty kvality

V současné době neexistuje národní ani mezinárodní certifikát kvality pro doplňky, proto jsou všechny certifikáty kvality vydávány v malém měřítku. Můžete se jim věnovat, ale neměly by být určujícím faktorem, zda si daný přípravek koupit či nikoliv. Za pozornost stojí zejména ty, které vydávají chemické laboratoře, které nemají vztah k danému výrobci.