Jak docílit největšího efektu bylinek?

Často si stěžujeme na různé druhy zdravotních problémů. Trápí nás bolestivá menstruace, lámavé nehty, bojujeme s nadměrným vypadáváním vlasů, zažívacími problémy a akné. Mnohé z výše zmíněných neduhů lze odstranit přirozenou cestou. Léčivá síla bylinek i přes plynutí času neztrácí na významu. Správně připravený nálev stále dokáže dělat zázraky. Jak docílit největšího efektu bylinek?

 Untitled design (1)

Bylinky pomohou s mnoha neduhy

Byliny díky svým nutričním a aktivním složkám pomáhají nejen při léčbě mnoha neduhů a zdravotních problémů. Jsou také prostředkem k podpoře organismu a ochraně před civilizačními chorobami způsobenými moderním životním stylem, tedy před přepracováním, únavou a především chronickým stresem. Jsou viníky mnoha nepříjemných neduhů, jako jsou nespavost, podrážděnost, problémy s koncentrací, nedostatek energie, apatie a následně i vážná onemocnění.

Jak bylinky užívat?

Pro zachování všech cenných zdraví prospěšných vlastností léčivých rostlin se vyplatí vědět, co nedělat, abychom neoslabili jejich účinek. Bylinky by se neměly zapíjet mlékem, protože může oslabit nebo změnit léčivé vlastnosti. Nedoporučuje se ani káva, čaj a ovocné šťávy – zejména z citrusů a grapefruitů. Ovocné šťávy a oblíbené nápoje mohou blokovat vstřebávání rostlinných látek. Nálevy by se také neměly přislazovat – pokud chceme zlepšit chuť (některé bylinky mohou být kyselé a hořké), je přijatelné použít trochu medu.

Bylinné přípravky bez ohledu na formu, ve které jsou užívány, je nutné užívat systematicky, aby bylo dosaženo požadovaného účinku. Bylinky působí mírně – pouze dlouhodobé a pravidelné užívání nálevů, kapslí nebo prášků zajistí optimální zdravotní účinky.

Sušené bylinky pro přípravu nálevů by měly být použity ve směsích. Vícesložkové nálevy fungují na bázi synergismu – účinné léčivé látky obsažené v rostlinách se vzájemně doplňují a umocňují tak prozdravotní účinek. Často jsou rostlinné přípravky ve formě pilulek nebo kapslí. Rostlinný obsah v jedné tabletě však neodpovídá bylinnému množství v šálku, proto by pacient měl užít takový počet kapslí nebo pilulek, který odpovídá dávce bylinného čaje.