Účinky adaptogenů

Rozdíl mezi adaptogeny a léky

Když si vezmete standardní lék, nahradíte některou z funkcí těla něčím externím, tím tělu pomůžete, vyřešíte problém a tělo se nemusí snažit. To se projeví v dalších dnech, měsících a letech. Čím více a častěji budete chemické léky brát, tím méně se vaše tělo bude snažit vytvářet si životu potřebné látky a optimalizovat vnitřní procesy. Pokud pak medicínu vynecháte, tělo nebude schopné se s tím samo vypořádat. A to nemluvíme o vedlejších účincích chemických léků, o kterých se zas tak často nemluví.

Adaptogeny fungují přesně opačně. Ve velmi malé míře působí na organismus stresově a tím tělo vyprovokují k tomu, aby se bránilo a vytvářelo více zdraví prospěšných látek, které jsou potřeba pro správný chod těla. Tím snižují stres, zlepšují spánek, posilují imunitu ale také třeba posilují mozkovou činnost. 

jak-funguji-adaptogeny1

„Když pravidelně jíme adaptogeny, udržujeme tělo v přirozeném zdravém chodu. Když k tomu přidáme dostatek spánku, kvalitní jídlo a pohyb, tak jsme maximálně zdraví a cítíme se skvěle." (David Herold, majitel Herbs Energy) 

Jak adaptogeny užívat

Tradiční lékařské systémy doporučují zařadit adaptogeny do každodenního života. Je důležité vnímat, jak na vás která bylinka a houba působí. Každý jsme jiný, žijeme v jiném prostředí, máme jiné geny a naše tělo různě reaguje. Proto je potřeba vnímat svoje tělo, testovat a zkoušet, jak na vás různé adaptogeny působí.

Ideální doba pro maximální účinek adaptogenu jsou 3 měsíce. Bylinky většinou nepůsobí tak, že byste cítili účinek hned po pár dnech. Dejte tomu čas, užívejte je každý den a vnímejte svoje tělo. Během pár týdnů si začnete všímat, že lépe spíte, snížil se vám stres, cítíte se lépe a lépe se vám řeší různé životní problémy a výzvy.

ashwagandha-doplnek

Po 3 měsících se doporučuje dát si od jednoho adaptogenu pauzu. Můžete ho ale ihned nahradit jiným. Během roku tak můžete vyzkoušet až 4 adaptogeny a můžete vnímat, které bylinky a houby na vás působí nejlépe. Kúry s těmito vyzkoušenými adaptogeny můžete každých pár měsíců opakovat znovu. 

Vedlejší účinky adaptogenů

Obecně se má za to, že adaptogeny vedlejší účinky nemají. Pokud byste ale v krátkém časovém horizontu brali několik adaptogenů zároveň v příliš velkém množství ve formě extraktů, může u vás nastat takzvaná „adaptogenní horečka“. Jak už jsme zmínili, adaptogeny fungují na naše tělo mírně toxicky. Pokud byste zařadili do jídelníčku několik extraktů adaptogenů zároveň (a více než je doporučené množství), může to být pro organismus šok a začne se trochu bránit. V takovém případě snižte nebo na čas vyřaďte adaptogeny a začněte znovu velmi pozvolna. Vnímejte svoje tělo.

Také se může stát, že na některý adaptogen bude mít vaše tělo přehnanou reakci a projeví se intolerance nebo alergie. To může být například ve formě vyrážky. V takovém případě doporučujeme ukončit užívání adaptogenu, případně se poradit s lékařem. Zbytek balení adaptogenu nám můžete přes Zásilkovnu zdarma zaslat zpět a my vám vrátíme peníze v plné výši. Více informací o garanci vrácení peněz zde.