Zázračná rostlina, která dodá sílu a vitalitu koně

To, že je Ashwagandha (známá také jako withania somnifera nebo indický ženšen) léčivou rostlinou, která napomáhá tělu přizpůsobit se stresu (adaptogenní účinky), nikoho asi nepřekvapí.

Historický exkurz

Věděli jste ale, že jde o rostlinu používanou v tradiční indické medicíně již více než 3 000 let? Její kořen byl používán jako afrodiziakum, stimulant, narkotikum nebo diuretikum. A i když původně pochází z Indie, pěstuje se i v jiných oblastech – himalájské oblasti, středomořské oblasti, Kanárské ostrovy, Afrika, Austrálie apod.

Název Ashwagandha je odvozen od slova „ashwa“ = kůň a „gandha“ = vůně, který tedy odkazuje na silnou vůni kořene připomínající koně a skutečnost, že se věřilo, že rostlina poskytuje sílu a vitalitu koně. Právě z tohoto důvodu byla Ashwaganda používána válečníky ve starověké Indii ke zvýšení síly, odolnosti a vytrvalosti před bitvami.

Využití v náboženství

Kromě toho byla Ashwagandha hojně využívána při různých náboženských nebo duchovních rituálech a ceremoniích, kde byla považována za svatou rostlinu a také se věřilo, že snění o rostlině symbolizuje léčení a obnovu sil. V indické astrologii se pak rostlina používala jako ochranný amulet proti negativním vlivům některých planet. 

Současnost 

V současné době je Ashwagandha stále populární i v západních zemích jako součást celostního přístupu ke zdraví, kdy je používána k léčbě různých stavů – napomáhá vyrovnávat hormonální hladiny v organismu, čímž přispívá ke snižování stresového hormonu kortizolu nebo ke snížení únavy a nespavosti, dále také napomáhá při úzkostech, zlepšuje některé formy artritidy, zlepšuje paměť a kognitivní funkce, posiluje imunitní systém, reguluje hormony štítné žlázy, podporuje plodnost a působí jako přírodní afrodiziakum, snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol a má protizánětlivé vlastnosti.

Závěr

Ashwagandha je tedy mnohem více než jen adaptogen. Je to bylina plná historie a potenciálu pro moderní léčbu. Ať už tedy hledáte cestu ke zlepšení fyzické síly, emocionální rovnováhy, nebo jen cestu k lepšímu zdraví, Ashwagandha by mohla být tou pravou volbou. 

Ashwagandhu doplněnou o L-theanin a extrakt z černého pepře s obsahem piperinu seženete zde