Proč je důležitá kyselina listová

Kyselina listová je nejdůležitějším těhotenským vitamínem. Odborníci doporučují každé těhotné ženě užívat přípravky s kyselinou listovou i v její aktivní formě.  Proč je kyselina listová tak důležitá?

Untitled design (7)

Nezbytná v těhotenství

V těhotenství je kyselina listová důležitým těhotenským doplňkem. Patří mezi vitamíny skupiny B rozpustné ve vodě a je to přesně devátý vitamín B v řadě. Poprvé byl izolován ze špenátových listů v roce 1941 (odtud název kyselina listová, z latinského „folium“ – list). Tato látka a její deriváty jsou klasifikovány jako foláty.

Vitamín B9 hraje klíčovou roli v biosyntéze DNA a RNA nukleových kyselin, které jsou zodpovědné za správný růst a dělení všech buněk v těle. Lidské tělo si neumí kyselinu listovou vyrobit samo, proto ji musíme dodávat zvenčí – potravou nebo formou doplňku stravy. Její roli v lidském systému nelze přeceňovat.

Nezbytná je v těhotenství, protože nedostatek folátu v těle může způsobit vrozené malformace centrálního nervového systému. Mnohokrát bylo prokázáno, že suplementace stravy těhotných žen kyselinou listovou (t. j. vitamínem B9) zabraňuje rozvoji defektů neurální trubice u dítěte –  snižuje riziko jejich vzniku až o 70 %. Defekty neurální trubice jsou velmi závažné vrozené vady mozku a míchy, jako je anencefalie, rozštěp páteře, mozková kýla. Kyselina listová také snižuje riziko, že dítě bude mít vrozené vady srdce a močového systému, a je nezbytná v prevenci anémie.

Užívejte ji již před plánovaným těhotenstvím

A protože okamžik početí nelze na 100 % naplánovat, bylo by ideální, kdyby tablety kyseliny listové užívala každá žena s aktivním sexuálním životem, která by mohla otěhotnět. Díky tomu bude mít nastávající maminka v okamžiku oplodnění v těle dostatečný přísun tohoto cenného vitamínu (část kyseliny listové se ukládá v játrech po dobu 3–4 měsíců, zbytek se vyloučí stolicí a močí). To je důležité, protože defekty neurální trubice vznikají až 28. den po početí a první návštěva lékaře je často později. Musíte tedy užívat kyselinu listovou před početím, nebo začít ihned, jakmile máte podezření na těhotenství.