Pozor na aditiva v doplňcích

Žijeme v době, kdy je stále obtížnější najít zdravé, nekontaminované a plnohodnotné jídlo. V důsledku toho mnoho lidí přijímá vitamíny a minerály ve formě doplňků stravy. Při výběru správného prostředku by mělo být velmi důležité zhodnotit jej z hlediska složení. Bohužel různá aditiva jsou v suplementech standardní, takže čtení etiket je opravdu důležité.

Untitled design (4)

Čtěte složení

Málokdo čte obal a seznam dalších přísad. Někdy jsou písmena příliš malá, někdy se výrobci snaží skrýt důležité informace a umisťují ingredience na nečekaná místa a někdy zní názvy ingrediencí tajemně. Obecně však neočekáváme, že by nebezpečné látky mohly být obsaženy v doplňcích, od kterých se očekává, že budou prospívat zdraví a podporovat tělo.

Aditiva se při výrobě doplňků používají pro konkrétní účel. Existují však doplňky, které jsou zcela zbytečné. Nezpůsobují další výhody, spíše působí jako výplň, zvyšují hmotu nebo „zkrášlují“ výrobek. Velmi často se používají také sladidla, což je nepříznivé pro lidi bojující s cukrovkou či jinými metabolickými onemocněními.

Aditiva, která obsahují doplňky stravy 

Gluten

Směs rostlinných lepkových bílkovin. Jeho působení v doplňcích je vázání jednotlivých složek. Lepek je pro zdravé lidi neškodný, ale pokud máte celiakii, může i v malém množství poškodit střevní klky. Od používání lepku v doplňcích se upouští, protože není dobře snášen a kromě vazebného účinku nemá jiné využití. Můžete jej snadno nahradit jinými přísadami se stejným účinkem.

Sacharóza (maltodextrin, škrob)

Látka přírodního původu, ale nepříznivá pro lidi s diabetem a SIBO, může způsobit i plynatost. Jeho použití je pouze pro zlepšení chuti produktu. U zdravých lidí nezpůsobí žádné nežádoucí příznaky.

Laktóza

Je to mléčný cukr, přirozeně se vyskytuje v mléčných výrobcích. Stejně jako lepek může u netolerantních lidí způsobovat zažívací potíže a průjmy. Laktóza se v suplementech používá stále méně, ale menší firmy ji kvůli nízké ceně stále používají.

Dalšími aditivy jsou například barviva, stearát hořečnatý, xantanová guma, difosforany a další složky.